Porady

Przed zabiegiem chirurgicznym wskazane jest:

 1. Badanie morfologiczne oraz biochemiczne krwi szczególnie u zwierząt starszych. Badanie to należy wykonać nie wcześniej niż 7 dni przed planowanym zabiegiem.
 2. U zwierząt starszych lub młodszych mających problemy z oddychaniem, szybko się męczących, kaszlących wskazane jest badanie EKG.
 3. RTG klatki piersiowej u zwierząt chorujących na nowotwory.
 4. Poinformowanie lekarza weterynarii o jakichkolwiek niepokojących objawach, przebytych i przewlekłych chorobach oraz o wcześniejszych zabiegach operacyjnych oraz jak one przebiegły.
 5. Zwierzę przed zabiegiem musi przejść 12 godzinną głodówkę, wodę może pić do woli.
 6. Zwierzę po zabiegu zostaje w przychodni do momentu wybudzenia z narkozy ogólnej, bezpośrednio po zakończonym zabiegu lekarz z naszej przychodni zadzwoni do Państwa i poinformuje o stanie zdrowia pupila.
 7. Po zabiegu pacjent dostaje kartę z zaleceniami pooperacyjnymi.
 8. Warto zastanowić się nad wykonaniem w czasie trwania narkozy dodatkowych zabiegów tj. usunięcia kamienia nazębnego, obcięcia pazurków, opróżnienia zatok przyodbytniczych, czyszczenia uszu. Zaoszczędzi to bólu i stresu zwierzakowi. Wykonanie tych dodatkowych zabiegów jest uzależnione od przebiegu i czasu trwania operacji. Wszystkie dodatkowe usługi są dodatkowo płatne.

Badanie krwi to jedna z najważniejszych metod diagnostycznych. Pozwala potwierdzić lub wykluczyć niektóre choroby oraz ukierunkować jakie badania dodatkowe należy wykonać aby postawić diagnozę. Zarówno pies jak i kot przed planowanym badaniem krwi musi być na czczo minimum 8 godzin, wodę może pić do woli. Krew najlepiej pobierać w godzinach porannych.
Jeżeli planujemy wizytę ze swoim pupilem u lekarza weterynarii, należy pamiętać aby zwierze było na czczo, gdyż nigdy nie wiadomo czy nie będzie konieczne badanie krwi

Nie ma szczególnych wymagań przed badaniem radiologicznym jeśli nie jest ono wykonywane w znieczuleniu. Niektórzy pacjenci oraz niektóre rodzaje zdjęć RTG (np. w kierunku dysplazji stawu biodrowego) wymagają wcześniejszego znieczulenia. Jeśli planujemy takie bananie ważne jest aby zwierzę było na czczo minimum 8 godzin, wodę może pić. Wskazane jest również wcześniejsze badanie krwi.

 1. Pacjent do badania USG powinien być na czczo minimum 8 godzin.
 2. 2 dni przed planowanym badaniem USG należy podawać zwierzakowi środki zmniejszające ilość gazu w przewodzie pokarmowym. O drodze podania i dawkowaniu proszę najpierw zapytać lekarza weterynarii.
 3. Wskazane jest aby zwierzę przed badaniem usg nie oddawało moczu przez 2 godziny. Pozwala to na dokładne obejrzenie pęcherza moczowego oraz struktur z nim sąsiadujących.
 4. Badanie USG jest bezbolesne.

Profilaktyczne zapobieganie i kontrola chorób przyzębia jest bardzo ważną czynnością aby zęby naszego zwierzaka na długo pozostawały w dobrej kondycji. Codzienne dbanie o higienę jamy ustnej umożliwia uniknięcia wielu schorzeń i jest czynnością, którą właściciel zwierzaka może robić sam w domu.

Na codzienną profilaktykę chorób przyzębia składa się: szczotkowanie zębów przy użyciu specjalnej pasty, stosowanie gryzaków i karm o specjalnym kształcie i teksturze. Należy jednak pamiętać, że karmy i gryzaki to tylko część programu profilaktycznego najważniejszym elementem jest szczotkowanie.

Dbałość o higienę jamy ustnej najlepiej zacząć od małego, ponieważ przyzwyczaimy go do tego i szczotkowanie zębów nie będzie walką z naszym psem czy kotem. Pierwsze próby czyszczenia zębów mogą się okazać bardzo trudne ale trzeba wykazać się dużo cierpliwością i konsekwentnie oswajać zwierzę z tym rytuałem. Dla psów i kotów bardzo opornych, nadpobudliwych są też preparaty w sprayu które nie wymagają szczotkowania.

Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia na tle nadwrażliwości na płytkę bakteryjną spotykana jest u każdej rasy psów, są jednak rasy które są bardziej do tego predysponowana, są to najczęściej małe psy tj. Yorkshie terier, shih –tzu, maltańczyk, West highland white terier, jamnik, chichuachua itp.

JAKIE SĄ OBJAWY CHORÓB JAMY USTNEJ:

 • ślinienie
 • trudności w przyjmowaniu pokarmu
 • przekrwienie dziąseł
 • krwawienie dziąseł
 • "nieprzyjemny" zapach z jamy ustnej
 • zęby mogą być przykrytę warstwą osadu miękkiego lub warstwą twardego kamienia nazębnego.
 • mogą się pojawić nadżerki i owrzodzenia zwłaszcza w miejscach gdzie śluzówka jamy ustnej przylega do zębów z kamieniem.
 • mogą się pojawić przerosty błony śluzowej w jamie ustnej
 • w przypadku długo trwającego zapalenia mogą się pojawić ubytki w uzębieniu oraz ropne przetoki.
 • powiększenie węzłów chłonnych podżuchwowych

Kamień nazębny i towarzyszące mu często zapalnie dziąseł powoduje ból i cierpienie u zwierzaka dlatego może się on zachowywać zupełnie inaczej. Płytka bakteryjna, która odkłada się na zębach może być przyczyną wielu chorób narządów wewnętrznych.

Jeśli Twój pies ma kamień nazębny na szczotkowanie zębów, gryzaki i karmę jest już za późno, trzeba go usunąć przy użyciu przy użyciu ULTRADŹWIĘKÓW.
Zabieg ten przeprowadzany jest w narkozie. Kamień usuwany jest przy użycia skalera ultradźwiękowego. Czasami może się okazać, po usunięciu kamienia zęby, które były nim przykryte są w takim stanie, że nadają się do ekstrakcji.
Oprócz zabiegu często niezbędna jest antybiotykoterapia oraz podanie leków p/zapalnych i p/bólowych aby zlikwidować stan zapalny przyzębia.

JAK DBAĆ O ZĘBY PO USUNIĘCIU KAMIENIA

Aby efekt białych, zdrowych zębów utrzymał się dłużej należy zastosować profilaktykę, o której już wspominałam: pasty do zębów, gryzaki, specjalne karmy. Zalecane jest aby raz na 6 miesięcy skontrolować stan zębów u lekarza weterynarii oraz raz w miesiącu oglądać zęby swojego zwierzaka w domu.

PAMIĘTAJMY JEDNAK, ŻE PROFILAKTYCZNE CZYSZCZENIE ZĘBÓW NASZEGO CZWORONOGA ZNACZNIE SPOWOLNI PROCES ODKŁADANIA SIĘ KAMIENIA NAZĘBNEGO.

Występowanie kleszczy ma charakter sezonowy, i na przykład w Polsce wyróżniamy dwa szczyty występowania kleszczy: od marca do czerwca oraz sierpnia do listopada.

Możemy się spodziewać pojawienia kleszcze w momencie, gdy mamy temperaturę ok. 10 stopni C oraz dość wysoką wilgotność. Niezwykle ważne jest, więc zabezpieczanie zwierzaka przed kleszczami w okresie wiosny oraz jesieni. Latem, gdy temperatury są wysokie i jest dość sucho ilość kleszczy zauważalnie spada niestety przypadki zachorowań na chorobą odkleszczową min babeszjozę pojawiają się również i wtedy.

Weterynarze zalecają w związku z tym stosowanie ochrony niemal cały rok: od marca do listopada, –czyli w okresie, gdy nie ma śniegu oraz nie utrzymuje się mróz.

Zabezpieczenie psa przed kleszczami można wykonać dwoma drogami: albo w postaci kropli wylewanych na skórę albo poprzez założenie obroży. Preparat w kroplach wchłania się i następnie jest wydalany wraz z wydzieliną gruczołów łojowych, łącząc działanie odstraszające i kleszczobójcze. Pies nie powinien być kąpany 2 dni przez ani 2 dni po podaniu preparatu, a swoją skuteczność osiąga już po 24 h od podania i utrzymuje swój efekt przez ok. 4 tygodnie. Obróżki zabezpieczają obecne na polskim rynku zabezpieczają nawet na 7 miesięcy. Mechanizm działania jest podobny jak przy preparatach naskórnych.

Szczepienie kota przeciwko wściekliźnie jest w Polsce szczepieniem dobrowolnym, nieobowiązkowym, jednak wskazanym zwłaszcza u kotów, które biegają swobodnie gdyż istnieje możliwość kontaktu naszego zwierzęcia z chorym osobnikiem. Szczepienie to jest bardzo ważne zwłaszcza u zwierząt, które wychodzą na dłuższy czas i nie jesteśmy w stanie kontrolować gdzie się udają. Koty bardzo często walczą z innymi kotami, a to jest najczęstsza droga przenoszenia wirusa wścieklizny. Pamiętajmy, że jeśli wystąpią już pierwsze objawy choroby, na jakiekolwiek leczenie jest zbyt późno

 

W przypadku zwierząt trzymanych w domu, niewychodzących nie ma potrzeby szczepienie gdyż choroba ta szerzy się poprzez pogryzienia.

Zęby u chomika rosną przez całe życie, dlatego ważne jest zapewnienie odpowiednio twardego pożywienia i gałązek żeby mógł je sobie ścierać. Zbyt długie zęby utrudniają a czasami uniemożliwiają jedzenie co może prowadzić do wychudzenia a nawet śmierci. Jeżeli zwierze nie ściera sobie samo ząbków to należy wybrać się do lekarza weterynarii aby je przyciąć do odpowiedniej długości. Nie ma zasady co do tego jak często należy to robić gdyż jest to sprawa osobnicza. Właściciel chomika powinien zwracać uwagę na to jak chomik je, czy nie jest agresywny i jeżeli cokolwiek go zaniepokoi powinien udać się do lekarza weterynarii. Zabieg przycinania zębów nie jest bardzo bolesny tylko trochę mało komfortowy dla zwierzaka.

Rehabilitacja zwierząt jest nową dziedziną weterynarii, mało rozpowszechniona a jednak skuteczna w leczeniu problemów ortopedycznych. Bardzo często zalecana jest u zwierząt starszych z problemami zwyrodnienia stawów, po przebytych wylewach, z problemami neurologicznymi oraz u zwierząt, które przeszły zabiegi ortopedyczne. W wielu przypadkach jesteśmy w stanie pomóc zwierzakowi wrócić do stanu przed urazem lub też dzięki ćwiczeniom poprawić komfort życia. Rehabilitacja zwierząt zaczyna się od konsultacji z lekarzem weterynarii, ustalenia planu leczenia oraz ćwiczeń. W niektórych przypadkach jesteśmy w stanie wykonywać pewne ćwiczenia samodzielnie w domu w celu zminimalizowania częstości odwiedzin w przychodni. Zdarza się również, że właściciel oprócz wizyt rehabilitacyjnych w gabinecie zmuszony jest również wykonywać samodzielnie pewne ćwiczenia zadania oraz wykonywać masaże zwierząt domu w celu usprawnienia procesu rehabilitacji. Zawsze w przypadku samodzielnego działanie właściciel powinien być przeszkolony przez weterynarza jak ma wykonywać ćwiczenia.